Keskustelu

Antti MetsäMainostaminen veneessä21.3.2018 7:10
Millä edellytyksillä suomalainen kansanvene voi mainostaa vaikkapa veneen sponsorin brändia/tuotetta kansallisissa kilpailuissa? Voisiko vaikka Pekka N esittää asiassa kommentin, kiitos etukäteen.

PekkaRe: Mainostaminen veneessä22.3.2018 23:37
Ehkä hieman vaikea palstan avauskysymys!

Jo nyt edesmennyt erittäin arvostettu tuomarikolleega antoi minulle hyvän neuvon. Jos et tiedä, katso sääntökirjasta. Niin tein. Kilautin myös kavereille.

Kilpapurjehdussäännöt ja folkkarin luokkasäännöt viittaavat World Sailingin regulaatioon 20. Tuossa alla kysymykseen soveltuvat kohdat:

20.2 General
20.2.1 Advertising on a boat, personal equipment or any other object on board a boat shall be displayed in accordance with this Code, the applicable class rules and the rules of the relevant System. Advertising that is not specifically permitted under this Code is prohibited.


20.2.3 The right to display Advertising on a boat:
_-_-_-_-
-shall be subject to prior authorization of the relevant National Authority for all Classes, Systems and events that are within its jurisdiction and not subject to Regulation 20.2.3.1 or 20.2.3.2

Kohdassa 20.2.3 mainittu relevant National Authority on Suomen Purjehdus ja Veneily. SPV ei yleisen käsityksen mukaan ole asiasta määräystä (=prior authorization) antanut.

Siinäpä säännöt.

Kysymys kulminoituu: Onko mainonta kielletty, kun SPV ei ole sitä etukäteen sallinut, tai onko mainonta sallittu, kun SPV ei ole sitä kieltänyt?

Vaikka tuo WS:n regulaation tekstin muotoilu hieman tukee toisenlaista tulkintaa, olen sitä mieltä, että kansanvene voi vapaasti mainostaa, kunhan mainostaa sellaisia tuotteita, joita lain mukaan saa mainostaa.

Pekka N

Antti MRe: Mainostaminen veneessä23.3.2018 8:01
Kiitos Pekka. Ei ollut tosiaan helpoin avaus, mutta vastaus on erinomainen hämärässä asiassa. SPV:n kanta kirkastaisi tilanteen kotimaassa.

Osaatko sanoa mikä orgaani SPV:ssä on toimivaltainen lausumaan asiassa?

PekkaRe: Mainostaminen veneessä23.3.2018 8:39
SPV:n hallitus. Kilpailusääntölautakunta parhaillaan kartoittaa kansallisia määräyksiä, tässä yhteydessä myös tähän tullaan puuttumaan.

Antti MRe: Mainostaminen veneessä23.3.2018 9:09
Kiitos uudelleen Pekka, erittäin laadukasta työtä. Eiköhän tämä asia ole nyt tässä yhteydessä käsitelty loppuun.

PekkaRe: Mainostaminen veneessä7.2.2019 14:51
Hei

Nyt homma on hoidossa, SPV on antanut kansallisen määräyksen mainonnasta.

World Sailing Regulation 20
FI
Määräyksen 20.2.3 mukaisesti SPV sallii mainonnan kaikissa luokissa, mittalukujärjestelmissä ja kilpailuissa, jotka ovat SPV:n määräysvallan alaisia ja joihin ei päde kumpikaan määräyksistä 20.2.3.1 eikä 20.2.3.2 . Mainonnan tulee täyttää määräyksen 20.2.4 ehdot.
SV
I enlighet med bestämmelse 20.2.3 tillåter SBF reklam i klasser, mätsystem och tävlingar som hör till förbundets behörighet, och för vilka bestämmelserna 20.2.3.1 eller 20.2.3.2 inte gäller. Reklamen bör uppfylla villkoren i bestämmelse 20.2.4.
EN
In accordance with Regulation 20.2.3 the FSBF authorizes advertising in all Classes, Systems and events that are within its jurisdiction and not subject to Regulation 20.2.3.1 or 20.2.3.2. Any Advertising shall meet the requirements of Regulation 20.2.4



Vastaa viestiketjuun

Otsikko:*
Viesti:*
Lähettäjä:*
Sähköpostiosoite:
Lähetä vastaukset sähköpostiini: