Gold Cup Schedule

Preliminary Schedule

24.7 Sunday

Launch of boats
Race office open for registration
Measurements

25.7 Monday

Launch of boats
Race office open for registration
Measurements
Opening ceremony

26.7 Tuesday - 30.7 Saturday

Races

30.7 Saturday

Lifting boats
Prize giving

31.7 Sunday

Lifting boats

Folkboat pix

Kajsa1
Stiplu
Lina1

SM-kilpailujen voittajat 1967-

 vuosi

  paikka  

 veneitä 

 vene    

  kippari 

    seura

1967

Helsinki, SPS

30

L-218  Tuula

Juhani Bremer

HTPS

1968

Helsinki, HSS

 

L-195  Tina

Tom Finell

ESF

1969

Hanko

32

L-233  Wiper

Pentti Wihuri

M

1970

Hanko

 

L-218  Tuula

Juhani Bremer

HTPS

1971

Turku, TPS

32

L-246  Hela

Rauno Lepistö

TTPS

1972

Hanko

42

L-233  Tuula III

Juhani Bremer

HTPS

1973

Hanko

 

Mestaruutta ei jaettu

   

1974

Hanko

34

L-261  Tuttemuj

Juhani Bremer

HTPS

1975

Hanko

24

L-207  Bloody-Mary

Matti Karvinen

M

1976

Helsinki, M

29

L-218  Karoliina

Juhani Bremer

HTPS

1977

Hanko, HUS

23

L-219  Marie

Carl-Gustaf Ekqvist

HSF

1978

Hanko, HSF

30

L-219  Marie

Carl-Gustaf Ekqvist

HSF

1979

Hanko, HSF

30

L-219  Marie

Carl-Gustaf Ekqvist

HSF

1980

Helsinki, NJK

26

L-215  Matilda

Heikki Sarparanta

TPS

1981

Porvoo, BSS

25

L-215  Matilda

Heikki Sarparanta

TPS

1982

Hanko, HSF

26

L-300  Helena

Kalevi Väänänen

HSK

1983

Hanko, HSF

24

L-300  Helena

Kalevi Väänänen

HSK

1984

Uusikaupunki, UPS

28

L-302  Miru

Kalevi Väänänen

HSK

1985

Hanko, HUS

24

L-308  Matilda II

Heikki Sarparanta

TPS

1986

Helsinki, HSS

20

L-308  Matilda II

Heikki Sarparanta

TPS

1987

Tammisaari, ESS

25

L-307  Susanna

Olavi Vallittu

SPS

1988

Naantali, NPS

23

L-281  Meritähti

Taisto Mild

NPS

1989

Hanko, HSF

20

L-300  Miina-Helena

Jussi Pärkö

NPS

1990

Uusikaupunki, UPS

21

L-302  Mirou

Timo Lampen

BS

1991

Helsinki, HTPS/BS

22

L-277  Tant Gunnel

Kenneth Lindblad

ASS

1992

Naantali, NPS

35

L-224  Tytti

Timo Tammi

UPS

1993

Parainen, GK

36

FIN-307  Sini

Kari Nurmi

UPS

1994

Tammisaari, ESS

35

FIN-300  Miina-Helena

Jussi Pärkö

NPS

1995

Uusikaupunki, UPS

28

FIN-338  Jatta

Timo Tammi

UPS

1996

Hanko, HUS

29

FIN-338  Jatta

Timo Tammi

UPS

1997

Helsinki, HSK

26

FIN-338  Jatta

Timo Tammi

UPS

1998

Naantali, NPS

24

FIN.333  Mari-Ann

Tarmo Heikkilä

TPS

1999

Helsinki, HSS

27

FIN-338  Jatta

Timo Tammi

UPS

2000

Hanko, HUS

25

FIN-349  Delisen

Timo Lampen

BS

2001

Uusikaupunki, UPS

21

FIN-338  Jatta

Timo Tammi

UPS

2002

Hanko, HSF

26

FIN-338  Jatta

Timo Tammi

UPS

2003

Svartbäck, SSS

26

FIN-333  Mari-Ann

Roope Heikkilä

SSP

2004

Naantali, NPS

21

FIN-300  Blondi

Roni Saksi

NPS

2005

Helsinki, HSS

21

FIN-333  Mari-Ann

Roope Heikkilä

SSP

2006

Espoo, ESF

27

FIN-302  Miru

Antti Vallittu

HTPS

2007

Hanko, HUS

 27

FIN-338  Jatta

Timo Tammi

UPS

2008

Helsinki, HSK

 24

FIN-306  Filur

Roope Heikkilä

HTPS

2009

Helsinki, HTPS

 22

FIN-338  Jatta

Timo Tammi

UPS

2010

Helsinki, NJK

 22

FIN-338  Jatta

Timo Tammi

UPS

2011

Helsinki, M

 20

FIN-348 Jonna

Taisto Mild

NPS

2012

Helsinki, SPS

 22

FIN-306 Filur 

Roope Heikkilä

HTPS 

2013

Hanko, HSF

 15

FIN-315 La Pampri

Herman Saari

NPS 

2014

Helsinki, HTPS

26

FIN-315 La Pampri

Herman Saari

NPS

2015

Helsinki, HSK

25

FIN-348 La Pampri2

Herman Saari

SMPS